Linkler
Tüp bebek tedavisi

Tüp bebek
Tüp bebek
   
Haberler/Son Gelişmeler
Tüp Bebek Tedavisinde Akupunkturun Yeri
Embriyonun tutunmasını arttıran faktörler
Gomel'in Jinekolojisi 1. Baskı
Endometriozis tedavisinde yeni gelişmeler
ÇİN ve RUSYA'da KÖK HÜCRE SAHTEKARLIĞI
Kök Hücrelerden Deneysel Olarak Yumurta ve Sperm elde edildi
 
Embriyonun tutunmasını arttıran faktörler

Tüp bebek başarısını ve embriyoların(döllenen yumurta) tutunmasını(İmplantasyon) etkileyen birçok  faktör söz konusudur. Kadının yaşı, çiftin kısırlık nedeni ve süresi, rahmin yapısındaki bozukluklar, uygulanan tedavinin şekli, sperm kalitesi, elde edilen yumurta ve embriyo sayı ve kalitesi bu faktörler  arasında sayılır.

Rahmin kabullenme yeteneği ve embriyonun kalitesi en önemli faktörler arasında sayılmaktadır. Burada amaç, döllenme meydana geldikten sonra oluşacak embriyonun rahim içinde rahatlıkla tutunmasını sağlamaktır. Bu nedenle rahim içi(endometrium) tabakasının yapısı ve kalınlaşması önemlidir.

 

Transfer sırasında rahimde kasılmalara, kanamaya veya travmaya yol açacak manupülasyonlar veya rahim ağzını bir tıkaç gibi tıkayan mukus adını verdiğimiz  sümüksü maddenin katetere takılması başarıyı düşürmektedir. Rahim ağzına zarar vermeden ve rahim boşluğunun üst kısmına dokunmadan yapılan transferlerde başarı şansının  daha iyi olduğu çalışmalarda gösterilmiştir. Transferin yapılacağı bölge,  embriyonun rahim içine verilme hızı ve kateterin yumuşaklığı başarıyı arttıran sebepler arasındadır. Bu nedenle doktorun becerisi ve tecrübesi çok önemlidir.

 

Bunun yanı  sıra, embriyoların yuvalanmasına destek olması amacıyla tedaviye eklenen ilaçlar ve deneyimli ellerde lazer kullanılarak yapılan yardımla tomurcuklanma uygulamaları da önemlidir. Çevresel faktörlerden sigara içimi ve şişmanlık(obezite) embriyoların tutunma şansını etkiler.

 

 

 

Bağdat Caddesi Billur Apt. No:200 Kat:2 Daire:6 Çiftehavuzlar-İstanbul
Tel: (216) 363 10 00 Fax: (216) 363 10 78
webmaster : b.altinoz